Vývoj obchodníka

Autor: Jozef Fujka | 8.11.2011 o 18:09 | (upravené 8.11.2011 o 18:24) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  84x

Jednná sa o originálny preklad do slovenského jazyka. Podľa mňa najlepší článok aký bol kedy napísaný na danú tému. Originál môžte nájsť na mojom webe ktorý sa špecializuje na obchodvanie rýchlo rastúcich akcií www.obchodnik.si

Krok prvý: Nevedomá nespôsobilosť

Prvý z krokov ktoré učiníte, keď sa začnete zaujímať o obchodovanie. Uvedomíte si, že je to dobrý spôsob, ako zarábať na burze, pretože ste počuli o mnohých milionároch. Nanešťastie sa domnievate , rovnako ako keď ste prvý krát zatúžili šoférovať automobil, že to bude jednoduché – koniec koncov, aké náročné to môže byť? Cena sa pohybuje buď hore alebo dole – aké veľké tajomstvo sa za tým teda skrýva – poďme to rozlúsknuť!

Nanešťastie rýchlo zistite, že tak, ako keď ste sa prvý krát posadili za volant, ani teraz nemáte poňatie o tom čo sa chystáte urobiť. Pustite sa do mnohých obchodov a veľkého rizika. Keď vstúpite do obchodu, obráti sa proti vám, zareagujete teda opačne a ono sa to obráti opäť ...a znovu a znovu.

Môžete dosiahnuť počiatočný úspech, ale to je dokonca horšia varianta – pretože to mozgu povie, že je to naozaj jednoduché a vy začnete riskovať s viac peniazmi.

Pokúšate sa svoje straty zvrátiť zdvojnásobovaním pozície na každý obchod. Niekedy máte úspech, ale častejšie odchádzate zbitý a s modrinami. Na svoju nespôsobilosť k obchodovaniu úplne zabúdate.

Obchodovanie v rámci tohto kroku môže trvať týždeň alebo dva, ale trh je obvykle rýchly a vy prechádzate do ďalšej fázy.


Krok druhý – Vedomá nespôsobilosťDruhý krok nastáva, keď si uvedomíte, že obchodovanie v sebe zahŕňa viacej práce a že asi budete musieť pochopiť niekoľko vecí. Uvedomíte si, že ste nespôsobilý obchodník – že nemáte schopnosti alebo nadhľad k získavaniu pravidelného profitu.

Teraz začnete s nakupovaním mnohých systémov a e kníh, prečítate webové stránky nachádzajúce sa kdekoľvek od USA po Ukrajinu a pustite sa do hľadania svätého grálu. Behom tohto obdobia budete systémovým nomadom – deň za dňom, týždeň za týždňom budete skákať od metódy k metóde a nikdy u žiadnej nevydržíte dostatočne dlho na to, aby ste zistili, či vlastne funguje. Zakaždým, keď na svojej ceste narazíte na indikátor, budete vo vytržení, že to je ten, ktorý zaisti, aby sa všetko zmenilo.

Vyskúšate automatizovane systémy na Metatraderovi, budete sa hrať s pohyblivými priemermi, Fibonacciho líniami, suportom a rezistenciou, pivotami, fraktálmi, divergenciami, DMI, ADX a stovkami ďalších vecí. Všetko v márnej nádeji, že dnes povstane váš „magický systém“. Budete zberateľmi vrcholov a dna, pokúšajúci sa ich nájsť pomocou svojich indikátorov, ale zistite, že sa naháňate za stratovými obchodmi a dokonca k nim pridávate ďalšie, pretože ste si veľmi istý, že pravda je na vašej strane.

Zapojíte sa do on line chatovacej miestnosti, uvidíte ako iní obchodníci získavajú svoje profity a budete chcieť vedieť, prečo to nie ste vy – položíte milióny otázok, z nich niektoré sú tak prostoduché, že keď sa obhliadnete späť, budete sa cítiť tak trocha ako idiot. Potom dosiahnete bod, keď si budete myslieť, že všetci ktorí získavajú profity v rade za sebou sú klamári - oni také objemy nemôžu dosahovať, pretože vy ste študovali a vy to nedosahujete. Viete toho toľko čo oni a teda vás musia klamať. Oni sa tu ale vyskytujú každý deň a ich obchodné účty stále narastajú, zatiaľ čo váš stráca.

Budete ako výrastok – obchodníci, ktorí zarábajú peniaze vám zdarma poskytnú informácie, ale vy ste tvrdohlavý a myslite si, že viete viac – nič si nevšímate a svoj účet zaťažíte príliš mnohými pozíciami bez ohľadu na to, že vám všetci tvrdia, že ste sa zbláznili – ale vy viete sami všetko lepšie. Zvažujete odhady, tak ako to robia ostatní a dokonca ani vtedy to nefunguje, takže sa pokúsite platiť za signály niekoho iného – ale ani tie vám nebudú fungovať.

Snáď dokonca naviažete kontakt s „guru“ ako je Rob Booker alebo s niekym z chatovacej alebo diskusnej komunity, kto vám sľúbi, že z vás urobí obchodníka (obvykle samozrejme za poplatok). Bez ohľadu na to, či je guru dobrý alebo nie je neuspejete, pretože screen time sa nedá ničím nahradiť a vy si stále myslíte, že viete všetko najlepšie.

Tento krok môže trvať celé veky – čo sa týka skutočnej reality, názory ostatných obchodníkov, rovnako ako ich osobne skúsenosti potvrdzujú, že to môže ľahko trvať od 1 do 3 rokov. Jedná sa o krok, behom ktorého to pravdepodobne z dôvodu úplnej frustrácie vzdáte.

Zhruba 60% nových obchodníkov v priebehu prvých 3 mesiacov končí – nechávajú to a to je dobre – zamyslite sa nad tým – pokiaľ by bolo obchodovanie jednoduché, všetci by sme boli milionári. Ďalších 20% pokračuje ďalej celý rok a potom v zúfalstve riskujú toľko, že je garantovaný zánik ich účtu, k čomu samozrejme dôjde.

Čo by vás mohlo prekvapiť je, že z tých ostatných 20% vydržia všetci zhruba 3 roky - budú si myslieť, že sú za vodou a v bezpečí – ale po tých troch rokoch bude pokračovať, a v podstate smerovať ku konzistentnému zarábaniu peňazí, len posledných 5-10%.

Mimochodom – jedná sa o reálne čísla, nie o také, ktoré som si vymyslel – takže sa nedomnievajte, že budete mat pred sebou po 3 rokoch účasti v hre už len jednoduchú plavbu.

Stretol som sa s mnohými ľuďmi, ktorí sa so mnou dostali ohľadom týchto časových mieritok do sporu – bolo dosť zábavne, že nikto z nich neobchodoval dlhšie ako 3 roky – ak si myslite že toho viete viacej spýtajte sa v diskusiách niekoho, kto obchoduje 5 rokov a viac, ako dlho trvá stať sa 100% schopným. Predpokladám, že existujú výnimky – ale ja som sa zatiaľ ešte s nikým takým nestretol.

Nakoniec túto fázu ukončíte. Pravdepodobne ste seba a svoje peniaze ohrozili viackrát, ako ste si pôvodne mysleli, prišli ste o 2 alebo 3 obchodné účty a najmenej 3 alebo 4 krát ste to vzdávali. Ale teraz sa vám to dostalo do krvi.

Jedného dňa – v zlomku sekundy vstúpite do fázy tri.


Krok tretí – Heureka okamihKeď sa budete blížiť ku koncu fázy dva, začnete si uvedomovať, že to nie je systém, ktorý vytvára rozdiely. Začnete si uvedomovať, že ak zapojíte dohromady svoj rozum a money management, je v podstate možné zarábať peniaze s ničím jednoduchším, ako s obyčajným pohyblivým priemerom. Začínate čítať knihy o psychológii obchodovania, identifikujete sa s osobami v nich popisovanými a pomaly prichádza heureka okamih.

Heureka okamih spôsobí, že sa vo vašom mozgu vytvoria nové neuronove spojenia. Náhle si uvedomujete, že ani vy ani nikto iný nedokáže presne predpovedať, čo trh učiní v budúcich desiatich sekundách, o budúcich 20 minútach ani nehovoriac.

Na základe tohto zistenia prestanete brať v úvahu čo si myslia ostatní – čo táto správa a čo táto udalosť urobí s trhmi. Stávate sa individualitami so svojou vlastnou metódou obchodovania.

Začínate pracovať iba s jedným systémom, ktorý ste si vyladili pre svoj spôsob obchodovania, začínate byť obratnými a definujete si svoje hranice rizika.


Začínate vstupovať do každého obchodu, pri ktorom vám váš odhad naznačí, že má dobrú pravdepodobnosť úspechu. Nenahneváte sa, keď sa obchod obráti v stratu, a to najmä preto, že si vo svojej hlave uvedomujete, že ste to nemohli v žiadnom prípade predpovedať a že to nie je vaša chyba – vo chvíli, keď rozoznáte obchod ako zlý, uzavriete ho. Ďalší obchod alebo ten po ňom alebo ten ďalší bude mať vyššie šance na úspech, pretože viete že váš systém funguje.

Prestávate sledovať obchodné výsledky z pohľadu každého obchodu a začínate sledovať týždenné hodnoty s vedomím, že jeden stratový obchod nie je zapríčinený slabým systémom.

Zrazu si uvedomujete, že obchodovanie je len o dvoch veciach – o dôslednosti v uvažovaní a disciplinovanosti v nastupovaní do všetkých obchodov bez ohľadu na to, či sa ako viete pravdepodobnosť obráti na vašu stranu.

Učíte sa o money managemente, páke, rizikách účtu atď. atď. – v tejto chvíli vám to docvakne a myslite na tých, ktorí vám s úsmevom doporučovali rovnaké veci roky predtým. Vtedy ste ale ešte neboli pripravený, ale teraz už ste. Heureka okamih sa dostavil presne vo chvíli, keď ste si pravdivo priznali, že nedokážete trh predvídať.


Krok štvrtý – Vedomá spôsobilosťVstupujete do obchodu kedykoľvek vám váš systém povie, že to mate spraviť. Prijímate stratové obchody rovnako ľahko ako tie úspešne. Svoje úspešné obchody však teraz nechávate bežať až k ich úplnému záveru, plne prijímate riziko, viete, že váš systém zarobí viac peňazí, než o koľko príde a keď ste v strate, rýchlo ju ukončíte bez toho, aby ste svojmu účtu spôsobovali čo i len najmenšie útrapy.

Teraz sa nachádzate v bode, kedy po väčšinu času pokrývate réžiu – a ako pôjdu dni za dňom, budete mať týždne, kedy zarobíte 1000 EUR a týždne, kedy o 1000 EUR prídete – v zásade pokrývate réžiu a o svoje peniaze neprichádzate. V tejto chvíli si uvedomujete fakt, že rozhodnutia, ktoré robíte, sú v podstate v poriadku a získavate rešpekt voči ostatným obchodníkom, s ktorými diskutujete. Stále na tom musíte pracovať a o svojich obchodoch premýšľať, ale ako pokračujete, začínate peniaze viac a viac konzistentne zarábať, než o ne prichádzať.

Začínate mesiac so ziskom 200 EUR, potom stratíte 350 EUR ale nebudete mať pocit, že ste peniaze venovali späť, pretože viete, že sa opäť vrátia. Práve začínate zarábať konzistentne každý mesiac. Jeden mesiac 250 dalši 500 a tak dalej....

Trvá to obvykle 6 mesiacov.


Krok piaty – Nevedomá spôsobilosťTeraz máte za lubom – tak ako každý deň riadite automobil, zasadnúť na stoličku a obchodovať – všetko už robíte na nevedomej úrovni. Máte zapnutého auto pilota. Keď vstúpite do naozaj veľkého obchodu a získate za deň 2 000 EUR, nevzruší vás to viac, ako keby ste zarobili jedno.

Vidíte na fórach nováčikov kričiacich „utekaj Apple utekaj“, ako keby povzbudzovali kone k víťazstvu na veľkej národnej a vidíte samých seba – ale pred mnohými rokmi.

Je to obchodná utópia – ovládli ste svoje emócie a ste obchodníkom s rýchlo narastajúcim účtom.

Ste hviezdou diskusných fór zaoberajúcich sa obchodovaním a ľudia naslúchajú tomu, čo vravíte. V ich otázkach spoznávate samých seba z obdobia z pred pár rokov. Poskytujete svoje rady, ale viete, že väčšina z nich je zbytočná, pretože sa jedná o výrastkov – niektorí z nich sa dostanú tam, kde ste teraz vy – ale doslova stovky až tisíce nikdy neprekonajú fázu dva.

Obchodovanie už naďalej nie je vzrušujúce – pravdepodobne je k zožraniu nudné – ako všetko v živote v čom sa stanete dobrým, alebo to robíte ako svoje zamestnanie – stáva sa to nudným – robíte svoju prácu a tak to je.

Nakoniec z diskusných fór odídete a dáte sa dokopy s niekoľkými vybranými ľuďmi, s ktorými budete o trhoch hovoriť bez toho, aby vás to akokoľvek ovplyvňovalo.

Po celú tu dobu svoje metódy zdokonaľujete, aby ste z trhu získali maximálny zisk bez toho, aby ste navýšili riziko. Vaša metóda obchodovania sa nemení, len sa stáva lepšou – teraz viete, čo ženy označujú za „intuíciu“.

Po mnohých rokoch môžete so vztýčenou hlavou povedať „Som obchodníkom s akciami“, ale buďme úprimný , ani sa neobťažujte to niekomu hovoriť – je to práca ako každá iná.

Dúfam, že ste si čítanie tejto cesty do obchodníkovho vedomia užili a dúfam, že ste sa s niektorými tu uvedenými bodmi identifikovali.

Pamätajte, že to vlastne dokáže iba 5% – dôvodom toho ale nie sú schopnosti, je to sila vytrvať a schopnosť meniť svoje predstavy a paradigma tak, ako prichádzajú nové informácie.

Porazení sú tí, ktorí sa chcú stať bohatými rýchlo a behom 6 mesiacov pristupovali k trhu so zapnutými blinkermi, takže nedokázali vidieť zrejme – dalo by sa to popísať takto (je to spôsob, ktorý vidím ako určitý druh názoru) – odmietanie prijať novú informáciu ktorá mení predstavu o rýchlom a ľahkom zbohatnutí.

Som rad že vám môžem povedať, že dôvodom, pre ktorý som začal obchodovať, bol postoj mojej mysle „rýchlo zbohatnúť“. Až teraz ho však vidím ako „zbohatnúť pomaly“.

Pokiaľ uvažujete o tom, že sa na to vykašlete, mám pre vás jednu radu ….

Opýtajte sa sami seba „koľko rokov by ste chodili do školy, ak by ste vedeli, že po jej ukončení získate určite prácu za milión EUR“?

Buďte opatrní a všetkým vám prajem ziskové obchody.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?