CANSLIM - Vysoko zisková investičná stratégia

Autor: Jozef Fujka | 5.11.2011 o 10:36 | (upravené 7.11.2011 o 15:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  70x

Nepochybne každý investor usiluje o čo najvyššie zisky počas rastúceho trhu a naopak o čo najmenšie straty počas trhu klesajúceho. Fenomén striedania sa nálad v tržnom prostredí je všeobecne známy fakt, ale pravdou ostáva, že len hŕstka individualít dokáže z tejto pre trhy charakteristickej vlastnosti profitovať. Jedným z nich je profesionálny asset manažér a objaviteľ jednoduchých investičných pravidiel nazvaných CANSLIM, William O´neil.

Tento pán od útlej mladosti skúmal rastové akcie, výkazy najúspešnejších investičných fondov a v neposlednom rade študoval práce akciových velikánov tej doby, ako boli Jessie Livermoore, Nicolas Darvas či Bernard Baruch. Po krátkej dobe analyzovania si pán O´neil všimol určité charakteristické črty, ktoré spájali úspešných jednotlivcov a úzku skupinu nadpriemerných investičných fondov. Tieto črty, alebo súbor pravidiel nazval CANSLIM.


Čo CANSLIM vlastne je ?

Podľa asociácie AAII je CANSLIM jednoznačne najúspešnejšou rastovou investičnou stratégiou posledného desaťročia (stratená dekáda) so zhodnotením 1,351.3% oproti 6% strate akciového indexu S&P 500.

CANSLIM je slovo poskladané zo screeningových kritérií, ktoré sú aplikované za účelom nájsť pár titulov(zvyčajne nie viac ako 5), ktoré čaká nadpriemerný rast a prekonanie akciového indexu.


C
Current earnings performance (Aktuálny výkon ziskovosti)
Ziskovosť za daný kvartál musí rásť minimálne o 18% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Čím viac ziskovosť rastie tým lepšie. Skutočným lídrom trhu rastie ziskovosť často až o 70% a viac. Tie najlepšie spoločnosti na trhu vykazujú rast ziskovosti až o 100 – 200% (Apple a Google v roku 2004). Porovnávanie ziskovosti naprieč kvartálmi minulého roku nie je relevantné nakoľko v mnohých odvetviach dochádza k výkyvom z dôvodu cyklickosti oboru podnikania sledovanej spoločnosti. Veľmi dôležité je sledovať aj akceleráciu rastu ziskovosti oproti minulému roku. Pokiaľ spoločnosti narástla ziskovosť oproti minulému roku o 20% ale rok predtým rástla rýchlejšie napr. 30% tak daná spoločnosť bude z nášho zoznamu možných investícií vylúčená. Chceme vidieť len a len nárast, lebo investujeme len do tých najlepších z najlepších spoločností.


A
Annual Earnings Increases (Medziročný nárast ziskovosti)
Tento parameter musí rásť posledné tri roky. Tempo ročného rastu by malo kolísať od 25 % do 250 % ročne alebo viac. Stúpať by mala buď ročná miera zisku pred zdanením, alebo ročný zisk v pomere ku kapitálu. Zisk v pomere k vlastnému imaniu musí byť 17 % a viac. Lepšie spoločnosti majú ROE(zisk k vlastnému imaniu) 20 – 50 % a viac. Všeobecne prijateľné odhady ziskov na budúci rok musia byť v porovnaní s minulým rokom vyššie.N
New products, new management, new service, new changes in sector
Nakupujte akcie spoločností, ktoré majú vynikajúce nové produkty, služby, vedenie alebo dôležité nové zmeny v odvetví.
Mnohé z týchto spoločností sú nové podniky, ktoré sú čerstvo po IPO (uvedenie na burzu a verejná ponuka akcií), alebo mali IPO pred menej než 10 rokmi.S
Supply and demand (dopyt a ponuka)
Je nesmierne dôležité dennodenne sledovať údaje o volume (objeme obchodov). Správne pochopenie grafu s objemom obchodov nám dáva presný obrázok o tom aký je po danej spoločnosti dopyt na voľnom trhu. Čím väčší dopyt po akciách je tým viac ich cena z dôvodu záujmu o ne bude rásť.
Toto je kľúčové pravidlo celého investičného systému !!!L
Leader or laggard (líder alebo odpadlík)
S pribúdajúcimi písmenami rastie ich dôležitosť. Máte záujem o kurzový rast vášho portfólia? V tom prípade musíte investovať do akcií, ktoré sú lídrami trhu a ktoré Vám rast kurzu ponúkajú. Nikdy nedosiahnete nadpriemerné výkony s podpriemernými akciami.
Vaša investičná pozornosť by sa mala upriamovať na lídrov nie odpadlíkov. Tu nastáva diametrálny rozdiel medzi hodnotovým a rastovým investovaním kedy ako rastový investor hľadáme akcie, ktoré svojím pohybom prekonávajú výkonnosť akciového indexu, nie ktoré za ním zaostávajú. Investovaním do odpadlíkov je prekonávať výnosy trhu veľmi náročné.I
Institutional sponshorship (Inštitucionálna podpora)
Toto pravidlo reprezentuje rast investičných spoločností, ktoré držia určité akcie spoločností v portfóliu. Je potrebné sledovať rast/pokles spoločností vlastniacich podiely nakoľko akcie, ktoré majú stúpajúci trend a nakupujú ich stále nové a nové fondy sú voči poklesom imúnnejšie ako je zvyšok trhu. A teda tok peňazí týchto finančných obrov dáva bežnému individuálnemu investorovi priestor na profit v rozdieloch cien ktoré vytvárajú práve nákupy veľkých balíkov akcií týmito investičnými spoločnosťami.M
Market (Trh)
Najdôležitejšie fundamentálne pravidlo celého systému CANSLIM. Je nevyhnutné nakupovať akcie len pokiaľ sa trh nachádza v rastovom trende. Za týmto účelom sa stáva nevyhnutné denné sledovanie akciových indexov a včasné spozorovanie akumulačných a distribučných dní, ktoré predznamenávajú obraty trhov. Pre úspech celého systému je nevyhnutné držať hotovosť v časoch distribúcie a naopak začať investovať v časoch kedy to robia “smart money“(veľké banky, hedgové a investičné fondy) a začína sa akumulovanie pozícií týmito veľkými hráčmi. V časoch medvedích trhov 9 z 10 akcií nasleduje hlavný klesajúci trend aj napriek tomu že majú vynikajúci CANSLIM fundament a chýba im len posledné M kritérium. Preto je nevyhnutné toto posledné pravidlo brať maximálne na zreteľ a predtým než začneme investovať presvedčiť sa či je na trhu prostredie vhodné na nákupy alebo na držanie hotovosti.Uviedli sme si fundamentálny základ vysoko ziskovej investičnej stratégie CANSLIM.
Pre jej úspech však nestačia len fundamenty ale rovnako dôležitá je aj technická stránka a hľadanie v grafoch tzv. grafové obrázky (charpatterns), ktoré pri správnej implementácií zaručujú, že cena vašej akcie ktorú nakúpite začne rásť od prvého dňa vašej investície.

O tom však v ďalšom pokračovaní o tejto jedinečnej technike investovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?